Biblioteka szkolna


GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK       7.30 – 13.20
WTOREK                  7.30 – 13.20
ŚRODA                     7.30 – 13.20
CZWARTEK              7.30 – 13.20
PIĄTEK                     7.30 – 13.20

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA UCZNIOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PĘZINIE PODRĘCZNIKÓW ORAZ MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH I ĆWICZENIOWYCH- zobacz tutaj

--------------------------------------------------------------------------

rok szkolny 2022-23

 

Co roku w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem tegorocznych obchodów było: "Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii na świecie".

Uczniowie klas starszych czytali młodszym koleżankom i kolegom z oddziału przedszkolnego bajki z różnych stron świata.

 W kl. II A i II B odbyły się zajęcia w oparciu o książkę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek”, która pokazuje, że historia i wojna to nie tylko daty i bitwy, ale także wydarzenia niezwykłe czy frapujące. Książka opisuje w przystępny dla dzieci sposób prawdziwą historię małego niedźwiadka, adoptowanego w Iranie przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Mały niedźwiadek został odkupiony od właściciela, m.in. za konserwy. Przemierzył z żołnierzami cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Po zakończeniu wojny zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie zmarł w 1963 roku. Uczniowie na zajęciach poznali historię niedźwiedzia Wojtka, dowiedzieli się, jaką drogę przeszedł razem z żołnierzami. Wysłuchali też fragmentu książki czytanej przez nauczyciela bibliotekarza. Na zakończenie rozwiązali krzyżówkę i wykonali portret niedźwiadka.

Dzieci z kl. 0 A odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie obejrzały teatrzyk Kamishibai pt. „O panach Palcach”. Jest to zabawna historia połączona ze świetną zabawą, nauką, rymowanym tekstem i pięknymi ilustracjami. Tekst opowiadania był pretekstem do przeprowadzenia treningu liczenia do dziesięciu. Zaś dzieci z kl. 0 B wysłuchały bajki „Szczęśliwy Książę” czytanej przez nauczyciela bibliotekarza.

W kl. II B odbyły się też zajęcia, na których poruszone zostały uniwersalne wartości- wolność, demokracja, uchodźstwo wojenne oraz empatia i rozwiązywanie konfliktów drogą dialogu na przykładzie książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, która została wydana w ramach serii "Wojny dorosłych- historie dzieci". Tytułowa bohaterka pięcioletnia Asiunia to dziś profesor dr hab. Joanna Papuzińska, prozaik i poetka, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, która postanowiła zostać pisarką w wieku 17 lat i chętnie dzieli się z czytelnikami opowieściami ze swojego dzieciństwa.

----------------------------------------------

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Czytanie książek ma same zalety:

  • pobudza wyobraźnię
  • uczy koncentracji
  • ułatwia komunikację, rozwija umiejętności społeczne
  • wzbogaca słownictwo, uczy ortografii
  • uczy myślenia
  • pomaga odnieść sukces w szkole
  • jest znakomitą rozrywką

Uczniowie czytający książki z większą swobodą piszą wypracowania, są bardziej kreatywni, ładniej się wypowiadają, mają dużą wiedzę o otaczającym świecie.

W Dniu Czytania na lekcje w kl. VI A i IV A przyniosłam kilkanaście egzemplarzy książek z poezją dla dzieci. Rozdałam je uczniom i poprosiłam, aby każdy z nich wybrał sobie jeden wiersz i przygotował się do jego odczytania na forum klasy. Przypomnieliśmy jeszcze zasady dobrej recytacji oraz zachowania kulturalnego słuchacza/widza i po kilkunastu minutach dzieci były gotowe do prezentacji. Chętnie czytały swoje wiersze, tym bardziej że występy były nagradzane brawami. Uczniowie się nie nudzili: wiersze były krótkie – nie wymagały długiego wytężania uwagi, a także dotyczyły różnych zagadnień – pobudzały zainteresowanie, gotowość poznawania kolejnych utworów. Zajęcia były ciekawe i pozwoliły uczniom na poznanie utworów również mniej znanych autorów.

----------------------------------------

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W grudniu i styczniu w naszej szkole  odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I B i I A. Dla uczniów  nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Specjalnie na tę okazję zostały przygotowane zajęcia, podczas których uczniowie klas I odgadywali  bajkowe zagadki, sprawdzające ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz wiele innych. Uczniowie poznali też bibliotekę i jej zbiory oraz dowiedzieli się, jak samodzielnie wypożyczać książki.  Pierwszaki dowiedziały się także, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pana Dyrektora złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

My uczniowie pierwszej klasy,

Uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy książki kochać,

Krzywdy zrobić im nie damy 

PRZYRZEKAMY!

 

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali  pamiątkowe zakładki wykonane przez panią bibliotekarkę, które  będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów

Uczniowie otrzymali również z rąk Pana Dyrektora, książkę "Pierwsze abecadło" z wycinanką, ufundowaną w tym roku wszystkim pierwszoklasistom przez Instytut Książki w ramach kampanii " Mała książka-wielki człowiek".

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności. 

 https://drive.google.com/drive/folders/1J-ou1F533Cr6vIR2W5D8xfGpsY-vmETA?usp=sharing

  nauczyciel bibliotekarz

-----------------------------------------------------------------------------

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.  W tym roku pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”. W naszej szkole, podobnie jak w wielu innych szkołach, miały miejsce różne działania promujące czytanie i bibliotekę.

W ramach Poranków z baśnią i legendą w klasie III A przez cały miesiąc odbywały się spotkania z baśniami z różnych stron świata. I tak uczniowie poznali „Historię jednego kwiatu- baśń z Haiti. Trzecioklasiści  z zainteresowaniem wysłuchali baśni, a następnie kolorowali kwiat orchidei zgodnie z opisem.

Uczniowie poznali również baśń wietnamską pt. „Kryształowe serce”.Wykonali do niej piękne serca złożone z różnokolorowych elementów oraz przeszli sercowy labirynt.

W klasie IV B słuchanie baśni „Historia jednego kwiatu” połączone było z prezentacją dwóch serii czytelniczych „Tomek Łebski” oraz „Hej, Jędrek”. Nauczyciel bibliotekarz zaprezentował wybrane tytuły tych serii, zachęcając uczniów do ich wypożyczania i czytania.

Dla klas VII i VIII we współpracy z nauczycielami plastyki i informatyki, ogłoszony został konkurs plastyczno-informatyczny LOGO DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Konkurs trwa do kwietnia przyszłego roku.

W ramach zajęć czytelniczych Czytanie na dywanie uczniowie klasy I B przez cały miesiąc słuchali książki „Bezu-Bezu i spółka” G. Kasdepke, czytanej przez nauczyciela biblioteki na zajęciach czytelniczych jak i na przerwach. Pierwszaki z zaciekawieniem słuchali różnych historii z pierwszych lat szkolnych autora książki.

Klasa III A na zajęciach bibliotecznych wysłuchała książki Grzegorza Kasdepki „Bodzio i Pulpet”. Następnie uczniowie mieli za zadanie narysować rower zgodnie z opisem umieszczonym w rozdziale Rower wujka Leona. Dodatkowo wykazali się też znajomością wyposażenia roweru rozwiązując quiz.

W październiku uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną 381 razy wypożyczając 345 książek. Najwięcej wypożyczyła klasa III A – 72 książek, następnie I B – 58 książek, IV A – 43 książki. Cieszy fakt, że każda z klas ma na swoim koncie wypożyczone woluminy. Rekordowym dniem był 5 października kiedy to bibliotekę odwiedziło 61 uczniów, którzy wypożyczyli 50 książek. Drugim takim dniem był 26 października: wypożyczono wówczas 45 książek przy 56 odwiedzinach w bibliotece.

Oby tak dalej!

                                                                       Wasz nauczyciel bibliotekarz – Beata Żebrowska

----------------------------------------------------

We wrześniu uczniowie naszej szkoły wypożyczyli łącznie 139 książek. Najwięcej wypożyczyły klasy: III A – 36 książek i II A – 33 książki. GRATULUJEMY!

Jednocześnie do biblioteki zapraszamy klasę VII B, która nie wypożyczyła jeszcze ani jednej książki.

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku motywem przewodnim są „Baśnie i legendy z całego świata”. W związku z tym biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas młodszych (starsi też są mile widziani) na czwartkowe Poranki z baśnią i legendą.Przez cały październik zapraszamy w każdy czwartek przed lekcjami na wspólne czytanie. Oprócz tego będą odbywały się również cykliczne zajęcia czytelnicze Czytanie na dywanie w kl. 0, I B, III A, IV B.

Biblioteka ogłasza konkurs na LOGO DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ dla klas VII i VIII. Szczegóły dotyczące konkursu przekażą nauczyciele plastyki i informatyki. Konkurs trwa od października 2021 r. do kwietnia 2022 r. Zwycięskie logo zostanie umieszczone na stronie internetowej szkoły oraz w programie e-biblio.

Zapewne większość z Was wpadła już na dobre w wir nauki i obowiązków szkolnych. Nie zapominajcie jednak o czytaniu i o bibliotece, bo (jak pisała nasza noblistka Wisława Szymborska) „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Tak więc bawmy się czytając książki. Zapraszam do szkolnej biblioteki!

                                                                                  Beata Żebrowska nauczyciel bibliotekarz

--------------------------------------------------------------

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…

Klasa II na zajęciach czytelniczych pracowała z książką „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek 4 prawych i 6 lewych” Justyny Bednarek.
Po wysłuchaniu książki czytanej przez nauczyciela, uczniowie nadawali tytuły poszczególnym przygodom, opowiadali te, które najbardziej im się podobały. Następnie wykonali rysunek do przygody wybranej skarpetki.

 -----------------------------------------------
PROJEKT OKŁADKI

 Uczniowie klasy V i VI na zajęciach plastyki opowiadali o książkach, które ich zaciekawiły. Następnie wykonali projekt okładki do wybranej książki. Niektóre propozycje były bardzo ciekawe.

 --------------------------------------

 OPOWIEŚCI Z NARNII. LEW CZAROWNICA I STARA SZAFA

 Klasa IV na początku marca rozpoczęła omawianie książki „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” autorstwa C. S Lewis.

 Uczniowie po raz pierwszy spotkali się z treścią książki, czytając fragment utworu zamieszczony w podręczniku, a następnie całą lekturę.  Przed omawianiem całości tekstu otrzymali zagadnienia, na które powinni zwrócić uwagę. Ze względu na sytuację epidemiczną i nauczanie zdalne niemożliwa była ścisła współpraca w grupach, dlatego zadania zostały przydzielone indywidualnie.

 Końcowym efektem pracy uczniów było przygotowanie lektury w pudełku lub wybranej postaci w formie łyżaków- stworaków. Czwartoklasiści mieli tydzień ma przygotowanie swoich prac, które następnie zaprezentowali koleżankom i kolegom podczas spotkania online.

 Największą popularnością cieszyła się lektura w pudełku. Każdy z uczniów, prezentując zgromadzone w nich przedmioty, opowiadał, w jaki sposób wiążą się one z lekturą, dlaczego je wybrał. Ponieważ na początku roku szkolnego część klasy uczestniczyła w zajęciach koła Lego, chłopcy wykorzystali swoje umiejętności budując elementy do prezentacji z posiadanych klocków.

 

 Łyżki- stworaki, czyli postacie z lektury wykonane z łyżki,  miały być umieszczone w kontekście. Uczniowie po raz pierwszy wykonywali taką pracę.

 Dodatkowo klasa IV grała w „Taboo”. Wybrani losowo uczniowie otrzymali hasła, które reszta klasy miała odgadnąć na podstawie opisu, w którym nie można było użyć zakazanych słów. 

Zaangażowanie w pracę nad lekturą było bardzo duże, do działania zmobilizowali się wszyscy uczniowie, nawet najsłabsi.

------------------------------------------------

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!

 

 

 

 

 


Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w kwocie 15 000 zł (w tym 3 000 zł to wkład własny Gminy). Program ten ma na celu rozwój zainteresowań czytelniczych uczniów i wzbogacenie zbiorów biblioteki szkolnej. Zakupiono ponad 700 woluminów. Są to zarówno nowości dla młodszych i starszych, jak i lektury. Zakupu dokonano po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego oraz po konsultacjach z nauczycielami kl. I-III i polonistami.

Wychowawcy na zdalnych zebraniach z rodzicami przedstawili prezentacje multimedialne: „Rola książki w życiu dzieci i młodzieży” w kl. 0-III oraz „Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania?” w kl. IV-VIII.

Biblioteka szkolna dostosowała organizację pracy do potrzeb uczniów poprzez:

  • dostosowanie godzin pracy do potrzeb uczniów (np. biblioteka czynna jest codziennie przed lekcjami)
  • umożliwienie wypożyczania książek na okres ferii zimowych i wakacji
  • biblioteka szkolna uwzględniła potrzeby uczniów niepełnosprawnych poprzez zakupienie książek z powiększoną czcionką dla uczniów słabo widzących, zakupienie książek dla młodszych uczniów o różnym poziomie trudności.
  • dla uczniów chcących doskonalić znajomość języka angielskiego zakupiono również bajki polsko-angielskie.

 

Niektóre nowości zakupione do biblioteki:

Aleaaquarius – książki z serii

Asiunia

Asteriks – komiksy z serii

Wiersze dla dzieci D.Wawiłow, J.Ratajczak, D.Gellner, N.Usenko, E.Szelburg-Zarembina, J.Kulmowa

Kiedyś i dziś. Ten niezwykły transport!

Nazywam się... Leonardo da Vinci

Nazywam się... William Szekspir

Nazywam się... Wolfgang Amadeusz Mozart

Prawie wszystko o ... Dinozaury

Bezpieczne dziecko. Dobre i złe sekrety

Bezpieczne dziecko. Powiedz komuś

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

YellowBahama w prążki

Zwierzęta w potrzebie. Śmiałek – na pomoc pingwinkom!

Zwierzęta w potrzebie. Koki – pokochaj słoniątko!

Kornelia (tom 2) Tajemne Przejście

Nawijka na skajpie

Bajki polsko-angielskie

Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku

Lisie sztuczki. Wielka ucieczka

Moja babcia kocha Chopina

A to historia! Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach

A to historia! Opowiadania z dziejów Polski

A to Polska właśnie... Wierszyki o naszej ojczyźnie

Ala Baba i dwóch rozbójników

Ale historia… Mamy niepodległość!

Ale historia… Kazimierzu, skąd ta forsa?

Ale historia... Mieszko, ty wikingu!

Ale historia… Stasiu, co ty robisz?

Ale historia… Ta potworna wojna

Ale historia… Zygmuncie, i kto tu rządzi?

Babcocha

Bajdy Bajbary

Biuro detektywistyczne nr 2 – 13 książek z serii

Bodzio i Pulpet

Czarodziejka Zula (tom 2) Zula w szkole czarownic

Czarodziejka Zula (tom 3) Zula i magiczne obrazy

Czarodziejka Zula (tom 4) Zula i tajemnica Arlety Makaron

Czarodziejka Zula (tom 1) Zula i porwanie Kropka

Czarodziejka Zula (tom 6) Zula i jednoskrzydły smok

Czerwona kartka dla Sprężyny

Dom na wzgórzu

Duch Maciek detektywem

Filipek i piłka nożna

Filipek i imprezy

Filipek i rodzeństwo

Filipek i rodzina

Filipek i dziewczyny

Filipek i szkoła

Filipek i wakacje

Frank and The Moon / Frank i Księżyc. Czytam po angielsku

Goście na Boże Narodzenie

Hania Humorek – książki z serii

Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa? (tom 2)

Hej, Jędrek! Kłopoty z dziewczynami? (tom 6)

Hej, Jędrek! Kto tu rządzi? (tom 3)

Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują? (tom 1)

Już czytam sylabami – książki z seii

Koniec świata nr 13

Kroniki Archeo (2) Skarb Atlantów

Kroniki Archeo (3) Sekret Wielkiego Mistrza

Kroniki Archeo (1) Tajemnica klejnotu Nefertiti

Kubuś Puchatek

Pilot i ja

Kapelusz Pani Wrony

Kolorowa klasyka. Pamiętnik Czarnego Noska

Scooby-Doo! i Szaman

Scooby-Doo! i Frankenstein

Scooby-Doo! Księga komiksów

Scooby-Doo! i wampir

Scooby-Doo! i szalejący karateka

Wstydu za grosz!

Strażnicy Zamku Penhallow (tom 2) Zaginiony skarb

Strażnicy Zamku Penhallow (tom 4) Drzewo sekretów

Licencja na zakochanie

Magiczni przyjaciele. Gwiezdny wilk

Magiczni przyjaciele. Mały Feniks

Magiczni przyjaciele. Zaczarowany lis

Nazywam się... Fryderyk Chopin

Nazywam się... Jan Paweł II

Nazywam się... Mikołaj Kopernik

Niezwykły Święty Mikołaj

Noskawery

Psierociniec - 5 książek z serii

Dziennik cwaniaczka – 12 książek z serii

Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce

Chłopiec, który latał

Strażnicy Zamku Penhallow (tom 3) Ukryte schody

Poczytam Ci mamo. Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet

Wielka księga detektywa Pozytywki

Czarodziejka Zula – książki z serii

Czytam sobie – książki z serii, 3 poziomy

Kroniki Archeo (1) Tajemnica klejnotu Nefertiti

Kroniki Archeo (2) Skarb Atlantów

Kroniki Archeo (3) Sekret Wielkiego Mistrza

Strażnicy Zamku Penhallow (tom 2) Zaginiony skarb

Strażnicy Zamku Penhallow (tom 3) Ukryte schody

Strażnicy Zamku Penhallow (tom 4) Drzewo sekretów

Wstydu za grosz!

Zakręcona piłkarska drużyna. Darek Lokomotywa

Kubuś Puchatek

Lato Muminków

Licencja na zakochanie

Lukrecja

Bajki klasyczne. Jaś i łodyga fasoli, Szczęśliwy książę, Trzy małe świnki, Dzielny ołowiany żołnierzyk, Mała Syrenka, Piękna i Bestia

Bajki rozśmieszajki

Baśniobór (1)

Baśniobór (2) Gwiazda wieczorna wschodzi

Baśniobór (3) Plaga cieni

Baśniobór (4) Tajemnice smoczego azylu

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – 22 książki z serii

Bracia Lwie Serce

Chłopiec zwany Gwiazdką

Cynamon (tom 1) chłopaki i ja

Cynamon (tom 2) kłopoty i ja

Cynamon (tom 3) sekrety i ja

Czytam sobie

Dynastia Miziołków

Dzienniki Nikki – książki z serii

Elf i dom demonów

Elf i dom strachów

Elf i pierwsza gwiazdka

Elf i skarb wuja Leona

Elf Wszechmogący

Plus minus 16. Pozłacana rybka

Plus minus 16. Samotni.pl

Plus minus 16. Wszystkie lajki Marczuka

Plus minus 16. Pepa w raju. Najkrótsza opowieść o miłości

Spirit Animals  książki z serii

Tomek Łebski – książki z serii

Zaopiekuj się mną – książki z serii

Nela mała reporterka – książki z serii

Dodatkowe informacje