Dzień Patrona 2017

Jak co roku szósty dzień grudnia, był dniem odświętnym w naszej szkole.

W tym roku Dzień Patrona i Mikołajki przygotowały klasy szóste pod opieką wychowawców: p. I. Ananicz i p. B. Chaładusa.

DZIEŃ PATRONA

Dzień rozpoczął się apelem i inscenizacją „Kopernik przedstawia planety”. Były wiersze, piosenki, opisy i prezentacja multimedialna każdej z planet. Następnie zorganizowane były różnego rodzaju zajęcia poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.

Mieliśmy przyjemność gościć Prezesa Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii pana Tadeusza Smelę, z którym kolejno spotykały się klasy szóste i siódme. Pan Smela prezentował gwiazdozbiory i bardzo ciekawie opowiadał o tym jakie niezwykłe jest niebo nad nami przy bezchmurnej pogodzie. Każdy uczestnik tego spotkania otrzymał mapkę nieba i uczył się z niej korzystać. Podczas zajęć z nauczycielem fizyki panią J. Olejniczak uczniowie klas siódmych mieli możliwość uczestniczenia w projekcie edukacyjnym MicroObservatory- Observing With NASA. Projekt, finansowany przez NASA i zarządzany przez naukowców z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harvarda umożliwia fotografowanie różnych obiektów astronomicznych za pomocą sieci zdalnie sterowanych za pomocą Internetu teleskopów wyposażonych w kamery CCD. Nasi uczniowie za pomocą tych teleskopów wykonali zdjęcia Słońca i Księżyca.. W tym samym czasie klasy czwarte i piąte rozwiązywały krzyżówki, układały puzzle, pokonywały niewielkie problemy matematyczne, aby następnie pokolorować rysunki. Niemałą  atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia jako Mikołaj Kopernik.

Podsumowaniem wszystkich działań była prezentacja pozwalająca uzmysłowić sobie odległości planet od Słońca. Na jednym końcu korytarza szkolnego „zaświeciło” nam Słońce i wzdłuż całej jego długości, pod sufitem, zawisły tabliczki z informacjami o każdej planecie.

Dodatkowe informacje