Obchody 100-lecia Niepodległości Polski

   9 listopada 2018 r. w naszej szkole, jak i innych w Polsce, o godzinie 1111 uroczyście odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Następnie wypuściliśmy w Świat, napełnione helem -  białe i czerwone balony. Świętowania nie było końca. 13 listopada odbył się uroczysty apel pod hasłem "POCIĄG DO WOLNOŚCI", który przede wszystkim miał przypomnieć „tamte”, trudne czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Klasy 7 „a” i 8 „b” wraz z Wychowawcami- p. Bogdanem Chaładusem, p. Dorotą Milczarską- Kogut we współpracy z zaprzyjaźnionym panem, Dariuszem Asztemborskim przygotowały inscenizację, wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej.

Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzenia z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Złożyliśmy hołd Józefowi Piłsudskiemu. Dzięki tej krótkiej lekcji historii mogliśmy poczuć rozterki i uczucia walczących o niepodległość i zastanowić się, czym tak naprawdę jest patriotyzm?

Wzniosłym  elementem apelu była ostatnia pieśń oraz trzepoczące  flagi,  dając wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Po południu ten sam, uroczysty apel odbył się dla wszystkich mieszkańców Pęzina i pobliskich miejscowości. Uroczystości zostały uwieńczone posadzeniem DĘBU, przez całą Społeczność uczniowską, któremu nadano imię „Józef”.

Paniom: Sylwii Kamińskiej, Marcie Ostrowskiej, Agnieszce Jaroszczuk oraz Elżbiecie Fijałkowskiej bardzo dziękujemy za pomoc przy organizacji apelu.

 

 

Dodatkowe informacje