Szkolni Przyrodnicy na trasie zachodniopomorskich osobliwości przyrodniczych

Jest takie miejsce - może jedyne na Ziemi, gdzie sosny, zamiast rosnąć pionowo –są wygięte  pod kątem 900, by dalej  się szerokim łukiem wznieść się ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity. Jest to Krzywy Las – osobliwość przyrodnicza.

            Uczniowie na lekcjach przyrody często opisywali i rysowali te krzywe, już 80-letnie sosny. Poszukiwali również informacji o ich pochodzeniu.

Teorii o powstaniu krzywizn jest wiele. Marcel znał najnowszą, którą również posługiwał się program popularnonaukowy ”Galileo” mówiącą o tym, że drzewkom obcięto czubek i pozostawiono dolną gałąź, która później przejęła rolę pnia głównego. Musiała więc kierować się, zgodnie z siłami natury ku górze. Inne teorie mówią, że rośliny kiedyś uszkodzono celowo, by uzyskać materiał drzewny w kształcie łuku do budowy beczek, mebli, łodzi, sań.

            Krzywy Las jest powierzchniowym pomnikiem przyrody. Zrobił niesamowite wrażenie na naszych uczniach. To co znaliśmy tylko z Wikipedii, zobaczyliśmy i dotknęliśmy. Jest tak blisko nas miejsce, które trafiło do największych zestawień i dziwów natury na świecie.

Później pojechaliśmy obejrzeć mamutowce – jedne z największych i najstarszych drzew na świecie, które rosną w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej.  Dotykaliśmy z ciekawością  kory tego drzewa, którego faktura jest jak futro mamuta. O tej porze roku ogród zachwycił nas pięknem kwitnących barwnie magnolii, rododendronów. Poznaliśmy też nowe rośliny – tulipanowce, kasztany jadalne, drzewo judaszowe, drzewo z „klejem” – rozerwana blaszka liścia utrzymała się na cieniutkich niteczkach klejowych. Naszym przewodnikiem w ogrodzie była pani leśnik – pracownik nadleśnictwa Gryfino.

                                                                                              Maria Wiśniewska

Dodatkowe informacje